Jak se rychle naučit Excel / Word / práci s PC?

Příručka nebo manuál

Někdo opravdu dokáže přečíst příručku od začátku do konce, ale to už chce opravdu pevnou vůli a disciplínu, a to každý nemáme :-).
Někdo si v příručce jen vyhledá konkrétní téma, ale to mu pak třeba uteče něco, co by dokázalo velmi urychlit běžnou práci a on to prostě nehledal.

Vyhledání konkrétního tématu na internetu

Hodí se pro hledání konkrétních nástrojů, vyžaduje znalost názvosloví a i při dobře položené otázce dostanete spoustu výsledků. Pokud jste měli štěstí, budou relevantní hned první z nich, pokud ne, budete se prokousávat řadou nicneříkajících webů, nekvalitně strojově přeložených článků a výlevy internetových diskutérů… Pár tipů pro Vás:

  • Výsledky hledání začínající na https://support.microsoft.com/ jsou stránky oficiální podpory MS. V tématech, která jsou zpracována v češtině najdete základní potřebné informace, i když možná budete muset projít několik článků, než dostanete celkový přehled o daném tématu. U stránek strojově překládaných uděláte asi lépe, když se přepnete do angličtiny.
  • Na https://office.lasakovi.com/ najdete velmi pěkně zpracované ucelené návody ke konkrétním tématům.
  • Na https://answers.microsoft.com možná najdete zodpovězenou svoji otázku anebo se tu můžete sami zeptat (po přihlášení). Odpovědi moderátorů i některých členů komunity bývají relevantní, ale rozhodně to není místo, kde by bylo vhodné ptát se na základní věci.

Videokurz

Videokurzy bývají někdy nepřesně prezentovány jako „online kurzy“ (opravdový online kurz ale probíhá v reálném čase, je interaktivní).
Instruktážní videa jsou někdy zdarma, dotazem na https://www.youtube.com/ jich najdete dost, některá nestojí za shlédnutí, některá jsou kvalitní a srovnatelná s placenými videokurzy. Můžete se orientovat podle hodnocení a komentářů od uživatelů dole pod videem. Placené videokurzy najdete např. na https://www.kurzyproradost.cz, https://www.seduo.cz. V případě potřeby si můžete video zastavit, výhodou videokurzu je možnost k tématu se vrátit. Nevýhodou je nutnost určité disciplíny, je potřeba přinutit se soustředit, nerozptylovat se a vše si rovnou zkoušet.

Online kurz

Online kurz vedený lektorem v reálném čase dává posluchačům možnost reagovat, ptát se, mají možnost zasdílet svou plochu a nechat si poradit. Pokud posluchači dají najevo jak stíhají, lektor může přizpůsobovat tempo a během školení může odpovídat na otázky. Oproti prezenčnímu kurzu jsou možnosti komunikace a interakce menší, ale pořád nesrovnatelně lepší než u videokurzu. U online kurzu se může méně zkušený posluchač trochu ztrácet při přepínání mezi sledovaným kurzem a oknem aplikace, kde si sám probíranou látku zkouší, proto je ideální mít k dispozici dva monitory, pokud je to možné.
Kurzy uvedené v seznamu kurzů můžete absolvovat i online (kromě základů práce s PC, které jsou určené pro úplné začátečníky).

Prezenční kurz

Prezenční kurz dává nejlepší možnost interakce mezi posluchačem a lektorem. Ideální stav je přibližně stejná úroveň vstupních znalostí, více než 8-10 posluchačů už není efektivní, ideální počet posluchačů bývá 2-5. Lektor pak přizpůsobuje tempo, vidí, když se někdo začne ztrácet, posoudí, do jaké úrovně detailů má smysl zabíhat a která témata si zaslouží více pozornosti a která méně. Překvapivě není individuální konzultace vždy jednoznačně lepší, než kurz se 3 posluchači, někdy Vám mohou i reakce a otázky Vašich kolegů přinést užitek.
seznamu kurzů jsou uvedené osnovy standartních kurzů. Témata i časy je možno přizpůsobit Vašim potřebám.

Individuální kurz nebo konzultace

Veškerý čas lektora patří jen Vám, nemusíte mít obavy, že někoho zdržujete a nikdo nezdržuje Vás. Můžete si více diktovat, co chcete probírat (ale věřte, že zkušený lektor bude vědět ještě o trochu lépe než Vy, v jakém pořadí a v jaké detailnosti Vám informace předkládat, pokud ho na začátku seznámíte se svou prací a potřebami).
Pro výběr témat individuální konzultace se můžete inspirovat v seznamu standartních kurzů.

Dotaz na IT

Zkusili jste to?! :-)...Samozřejmě, ne všichni ajťáci jsou stejní, ale většinou nejsou moc zvyklí vysvětlovat a nedovedou se vžít do uvažování méně technicky zaměřeného uživatele. A často ani uživatelskou část aplikací neznají - není to jejich práce.

         Ing. Helena Wieserová         E-mail: helena [@] netart [.] cz      Telefon: (+420) 770 144 280