Jak se rychle naučit Excel / Word / práci s PC?

Příručka nebo manuál

Někdo opravdu dokáže přečíst příručku od začátku do konce, ale to už chce opravdu pevnou vůli a disciplínu, a to každý nemáme :-).
Někdo si v příručce jen vyhledá konkrétní téma, ale to mu pak třeba uteče něco, co by dokázalo velmi urychlit běžnou práci a on to prostě nehledal.

Vyhledání konkrétního tématu na internetu

Hodí se pro hledání konkrétních nástrojů, vyžaduje znalost názvosloví a i při dobře položené otázce dostanete spoustu výsledků. Pokud jste měli štěstí, budou relevantní hned první z nich, pokud ne, budete se prokousávat řadou nicneříkajících webů, nekvalitně strojově přeložených článků a výlevy internetových diskutérů… Pár tipů pro Vás:

Videokurz

Videokurzy bývají někdy nepřesně prezentovány jako „online kurzy“ (opravdový online kurz ale probíhá v reálném čase, je interaktivní).
Instruktážní videa jsou někdy zdarma, dotazem na https://www.youtube.com/ jich najdete dost, některá nestojí za shlédnutí, některá jsou kvalitní a srovnatelná s placenými videokurzy. Můžete se orientovat podle hodnocení a komentářů od uživatelů dole pod videem. Placené videokurzy najdete např. na https://www.kurzyproradost.cz, https://www.seduo.cz. V případě potřeby si můžete video zastavit, výhodou videokurzu je možnost k tématu se vrátit. Nevýhodou je nutnost určité disciplíny, je potřeba přinutit se soustředit, nerozptylovat se a vše si rovnou zkoušet.

Online kurz

Online kurz vedený lektorem v reálném čase dává oproti videokurzu posluchačům možnost reagovat, ptát se, mají možnost zasdílet svou plochu a nechat si poradit. Pokud posluchači dají najevo jak stíhají, lektor může přizpůsobovat tempo a během školení může odpovídat na otázky. Oproti prezenčnímu kurzu jsou ale možnosti interakce menší. U online kurzu se může méně zkušený posluchač trochu ztrácet při přepínání mezi sledovaným kurzem a oknem aplikace, kde si sám probíranou látku zkouší, proto je ideální mít k dispozici dva monitory, pokud je to možné.
Kurzy uvedené v seznamu kurzů lze po dohodě absolvovat i online (kromě základů práce s PC, které jsou určené pro úplné začátečníky).

Prezenční kurz

Prezenční kurz dává nejlepší možnost interakce mezi posluchačem a lektorem. Ideální stav je přibližně stejná úroveň vstupních znalostí, více než 8-10 posluchačů už není efektivní, ideální počet posluchačů bývá 2-5. Lektor pak přizpůsobuje tempo, vidí, když se někdo začne ztrácet, posoudí, do jaké úrovně detailů má smysl zabíhat a která témata si zaslouží více pozornosti a která méně. Překvapivě není individuální konzultace vždy jednoznačně lepší, než kurz se 3 posluchači, někdy Vám mohou i reakce a otázky Vašich kolegů přinést užitek.
seznamu kurzů jsou uvedené osnovy standartních kurzů. Témata i časy je možno přizpůsobit Vašim potřebám.

Individuální kurz nebo konzultace

Veškerý čas lektora patří jen Vám, nemusíte mít obavy, že někoho zdržujete a nikdo nezdržuje Vás. Můžete si více diktovat, co chcete probírat (ale věřte, že zkušený lektor bude vědět ještě o trochu lépe než Vy, v jakém pořadí a v jaké detailnosti Vám informace předkládat, pokud ho na začátku seznámíte se svou prací a potřebami).
Pro výběr témat individuální konzultace se můžete inspirovat v seznamu standartních kurzů.

Dotaz na IT

Zkusili jste to?! :-)...Samozřejmě, ne všichni ajťáci jsou stejní, ale většinou nejsou moc zvyklí vysvětlovat a nedovedou se vžít do uvažování méně počítačově zdatného uživatele. A často ani uživatelskou část aplikací neznají - není to jejich práce.

         Ing. Helena Wieserová  
      E-mail: helena [@] netart [.] cz  
   Telefon: (+420) 770 144 280